Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 24.06.2008
Tematica: legea învăţământului – predarea limbii române ca a doua limbă
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Jánossy Alíz
Titlul articolului: Hiányzik a román szókincs
Acces online: https://kronika.ro/index.php?action=open&res=20516


A román szóbeli vizsgával kezdődött el tegnap az érettségi - „Aki beszél románul, annak nem gond a román szóbeli vizsga” – szögezi le a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium végzős diákja. Ambrus Bernadett-Mária egyike annak a 230 ezer romániai és 3700 Hargita megyei diáknak, akik számára tegnap elkezdődött az érettségi vizsga. Az első vizsga, a román szóbeli elsősorban a Székelyföldön okoz nehézségeket.

Hargita megyében – ahol az elmúlt három évben 87 százalékos volt a sikeres érettségizők aránya – a legtöbben a román vizsgán buktak. A magyar anyanyelvi környezetben élő ifjak ugyanis a legtöbb esetben csak az iskolai románórákon találkoznak a román nyelvvel. Ambrus Bernadett-Mária hozzáteszi, helyzetelőnyben érzi magát sok társához képest. Ő ugyanis a vegyes lakosságú Gyergyótölgyesről származik, ahol már kisiskolásként alkalma adódott román ajkú pajtásaival játszva megtanulni az állam nyelvét.
A fennállásának századik évfordulóját ősszel ünneplő gimnázium folyosóján vidám a hangulat, csupán az elegáns öltönybe bújt, nyakkendős fiúk, a kiöltözött, magas cipősarkokon kissé nehezen egyensúlyozó, diszkréten sminkelt lányok látványa árulkodik a vizsgáról. Kis csoportokba verődve kacarásznak, a párocskák az ablakmélyedésekbe húzódva csendesen tervezgetik a jövőt. Csak elvétve lehet látni egy-egy oszlop mögött, kezében könyvet és füzetet tartó diákot. A többség nem látja értelmét, hogy a tételhúzás előtti utolsó pillanatokat is tanulással töltse.

Két vizsgabizottság, két mérce
Az idilli kép akkor változik, ha a terem ajtaja nyílik, és kilép valamelyik frissen vizsgázott diák, ilyenkor a többi élénken érdeklődik: „melyik tételt húztad? Mit írtál? Mit mondtál? Hányadik volt a sorban az a tétel az ajtótól számolva?” „Az élő, a beszélt nyelv tanítására kellene nagyobb hangsúlyt fektetni a magyar tannyelvű iskolákban, nem az irodalmi elemzésekre” – hangsúlyozza Bartalis Csilla, a vizsga előtt is tanuló diáklány, aki arra is kitér, hogy többségük érti ugyan a román szöveget, gondot okoz viszont a sekélyes szókincs és a beszédgyakorlat hiánya. „Hiába ismerjük a két világháború közötti román irodalom jeles személyiségeit és hiába fújjuk kívülről az irodalmi elemzéseket, ha megadott témában szabad fogalmazást kell írnunk, akkor gondban vagyunk” – kapcsolódik a beszélgetésbe egy fiatalember, aki hetes minősítését épp ennek a hiányosságnak tulajdonítja. Kifejtette, amit a román irodalom órákon meg lehetett tanulni, azt tudta a vizsgára, de a tételnek olyan része is volt, amelyben saját szavaival kellett véleményt mondania adott témáról, ez viszont már nehezebben ment. A fiúk csoportja egyébként azt is nehezményezte, hogy a két vizsgabizottság nem egyenlő mércével osztályozott, mint mondták az egyik csoport szigorúbb, nehezen ad jó jegyet, a másik megértőbb, engedékenyebb.

Mindenki felkészült
Loredana Adorjáni vizsgáztató tanár elégedett a diákok felkészülésével. Mint mondja egyetlen olyan vizsgázóval sem találkozott, aki mind a nyelv-, mind az irodalomismeret terén ne bizonyította volna alapos felkészültségét. A beszédgyakorlat hiányát egyébként általános jelenségként észlelte Albert Etele érettségi elnök, a marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem fizika szakos adjunktusa is. „Általános hiányossága a tanügyi rendszernek, hogy nem fektetnek hangsúlyt a szóbeli számonkérésre, emiatt a diákok nem tudnak beszélni, elakadnak, ha közbeszól a tanár” – összegezte észrevételét az érettségi elnök, aki arra is kitért, az első szóbeli vizsga alkalmával semmilyen rendellenességet nem észlelt az intézményben, ahol tegnap 217 diák jelentkezett vizsgára.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.